.To A Great Mind Nothing Is Little

سر آرتور کانن دویل(شرلوک هولمزی دیگر)
نویسنده : Milad تاریخ : پنجشنبه 1 بهمن 1394
نظرات

همتون سر آرتور کانن دویل رو میشناسین و حتما میدونین که برای خلق شرلوک هولمز از دکتر جوزف بل الهام گرفت والبته دکتر واتسن هم از خودش ولی شاید جالب باشه که بدونین سر آرتور کانن دویل هم یه پا شرلوک هولمز برای خودش بود. خب واقعیت اینه که مردم اون زمان (البته بعضی هاشون) اگه براشون مشکلی پیش می اومد پیش کانن دویل میرفتن تا مشکلو براشون حل کنه و در ادامه چندتا از این پرونده هارو گذاشتم. لذتشو ببرین.

Conan Doyle, Sir Arthur

سر آرتور کانن دویل در واقعیت نیز یک شرلوک هولمز به تمام معنا بود. او یک بار به مدت 18 سال بروی پرونده ی واقی یک قتل کار کرد و آن پرونده مشهور اسکار سالتر بود.

زنی بنام گیلکریست در گلاسکو، از شهر های اسکاتلند زندگی میکرد. این خانم به جواهرات علاقه مند بود و در خانه ی خود مقداری جواهر داشت. همیشه از دزدی میترسید. شخصی بنام آدامز در طبقه ی زیرین آپارتمان وی سکونت داشت. او به آقای آدامز گفته بود چنانچه دزدی به خانه اش بیاید، سه بار برای درخواست کمک بر کف اتاق خود ضربه خواهد زد.

دوشیزه گیلکریست چند روز پیش از کریسمس 1908، خدمتکار خود، هلن لمبی را برای خرید روزنامه به بیرون از خانه فرستاد. لحظه ای بعد آدامز صدای سه ضربه را بر کف اتاق بالایی شنید. او حتی نایستاد که عینک خود را به چشم بزند. از پله ها بالا شتافت و درست در همین هنگام خدمتکار نیز از راه رسید. هنگامیکه به دم در رسیدند، مردی قدم به بیرون نهاد. آنها با دقت به او نگاه نکردند بلکه به داخل شتافتند. در آنجا با جسد خانم گیاکریست مواجه شدند. یک سنجاق سینه ی الماس ناپدید شده بود.

مردم سراسر اسکاتلند به این پرونده علاقه مند شدند. پلیس رد مردی را بنام  اسکار سالتر را پیدا کرد. سالتر در روز کریسمس، گلاسکو را ترک گفته بود. او یک سنجاق سینه ی الماس را گرو گذاشته و در راه نیویورک بود. پلیس نیویورک  توانست او را دستگیر کند. آدامز ، هلن لمبی و دختری که هنگام قتل در خیابان بود به نیویورک رفتند. هلن لمبی و دختر  تایید کردند که او همان مرد است اما آدامز مطمئن نبود. سالتر پذیرفت که برای محاکمه به اسکاتلند باز گردد . او گناهکار شناخته شد و در آخرین لحظه، مجازات اعدام به حبس ابد برای او تغییر کرد.

کانن دویل به این پرونده علاقه نشان داد. او ثابت کرد که سنجاق سینه ای که سالتر گرو گذاشته است، از آن خودش بوده. همچنین اینکه هلن لمبی نمی توانسته بگوید که سالتر قاتل بو ده یا نه و پلیس به دهن آن دختر داده که بگوید سالتر را دیده. سرانجام پرونده دوباره به جریان افتاد و سالتر پس از 18 سال زندان کشیدن آزاد شد.

در یک مورد دیگر مردی از یکی از هتلهای لندن ناپدید شد. او پیش از ناپدید شدن در حدود 200 دلار از سپرده ی بانکی خود برداشته بود. پلیس احتمال میداد که شخصی پول را از او دزدیده و او را به قتل رسانده  باشد. آن مرد به تماشای یک نمایش رفته  و در حدود  ساعت 10 شب بازگشته بود. هیچکس ندیده که او هتل را ترک کند. مردی که در اتاق کناری وی بوده گفته که در طول شب، صدای راه رفتنش را ذپدر اتاق شنیده است. پلیش نتوانست چیزی پیدا کند. یک هفته ی بعد، پرونده  به نزد کانن دویل برده شد. آن مرد کجا بود؟

دویل در پاسخ نوشت که آن مرد یا در گلاسکو است یا در ادینبورگ. پلیس بعدها متوجه شد که او در ادینبورگ رفته بوده. دویل این را از کجا میدانست؟ او اینگونه به پاسخ دست یافت:

به گمان دویل ، آن مرد به خواست خود ناپدید شده بود و دلیل و دلیل آن هم این بود که پول خود را از بانک برداشته بود. او در طول شب از هتل بیرون رفته اما هتلهای لندن، نزدیکیهای نیمه شب  در خود را میبندند و نگهبان را به کشیک میگمارند. بنابراین دویل گمان میکرد که او بایستی پبش از ساعت دوازده از هتل بیرون رفته باشد. بهترین موقع، چه هنگام بود؟ ساکنان هتل اغلب در حدود ساعت یازده الی یازده و نیم از تماشای  نمایش های لندن باز نی گشتند. در آن هنگام ، تالار هتل پر از آدم بود. او میتوانسته بی آنکه دیده شود از هتل بیرون برود.

اگر مردی میخواست خود را پنهان نماید پس چه دلیلی داشت که هتل را ترک کند؟ او هتل را برای این منظور  ترک نکرده بود که به جایی دیگر در لندن برود، وگرنهاصلا چه دلیلی داشت که به هتل بیاید؟ احتمالا  میخواسته سوار قطار شود. مقصدش کجا بود؟ نه یک شهر کوچک . یقینا اگر به شهر کوچکی میرفت، مردم متوجه ی او میشدند و چهره اش را به خواطر میشپردند. مطمئنا مقصدش یهپک شهر بزرگ بوده. پس دویل به جدول زمانی قطارها نگاه کرد. قطار ادینبورگ و گلاسکو در حدود نیمه شب لندن را ترک میکردند. بنابراین دو استنتاج کرد که او به یکی از آن دو شهر رفته.

منبع: کتاب پرونده های شرلوک هولمز ترجمه ی محمد احمدی.»
مرتبط با : آموزش

می توانید دیدگاه خود را بنویسید


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

 

 
شارژ ایرانسل

فال حافظ

جلوگیری از کپی کردن مطالب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic