.To A Great Mind Nothing Is Little

رمزنگاری
نویسنده : Milad تاریخ : سه شنبه 6 بهمن 1394
نظرات

قصد دارم  چند سری از پستها رو اختصاص بدم به آموزش رمزنگاری. در واقع تازه بهش علاقه پیدا کردم. به عنوان شروع کار با یه رمز ساده شروع میکنم.

برای آموزش برین به ادامه ی مطلب.

پست بروز رسانی شد

نام رمز: Rail Fence Cipher

این رمز یکی از ساده ترین روشهای رمزنگاری، که برای ترکیب کردن آرایش حروف در یک پیام به راحتترین شکل است. همچنین این نوع رمز دارای امنیتی است که شکستن آنرا ذره ای سخت میکند.

رمز Rail Fence با نوشتن کلمات پیام بصورت یک خط در میان و سپس خواندن هر خط کار میکند. برای مثال پیام" Defend the east wall" بشکل زیر نمایش داده میشود:

Picture

با چیده شدن حروف خط بالایی و سپس پایینی پیام به شکل رمز در آمده و کامل میشود:

DFNTEATALEEDHESWL

برای استفاده از این رمز باید پیام را به صورت زیگزاگ نوشت و سپس حروف هر ردیف را کنار هم چید.

ابتدا به یک کلید نیاز داریم که در این نوع رمز، تعداد ردیف های عمودی را در اختیار دارید. سپس شروع به نوشتن کلمات متن مورد نظر بصورت اریب روبه پایین  و به سمت راست،کنید تا اینکه تعداد ردیفهای  تعین شده با کلید پر شود و دوباره همین کار را البته روبه بالا ادامه میدهیم تا به ردیف اول برسیم. و تا آخر پیام به همین صورت عمل میکنیم. پیامی که بالا استفاده کردیم (defend the east wall)  را با سه ستون(کلید برابر 3) انجام میدهیم. مانند شکل زیر:

Picture

توجه کنید که در آخر پیام دو حرف X  قرار دادیم. به آنها پوچ (Null) میگویند و برای پر کردن جای خالی استفاده میشوند. بخواطر گنجاندن پیام در جدول این کار را انجام میدهیم. با این کار تعداد حروف در ردیفهای بالایی و پایینی برابر میشود. اگر چه ضروری نیست اما این کار عملیات رمزگشایی برای این نوع پیام ها را ساده تر میکند. پیام رمز با خواندن ردیفی پس از ردیفی دیگر بدست می آید:

DNETLEEDHESWLXFTAAX


رمز گشایی:

رمزگشایی رمز Rail Fence شامل دوباره ساختن همان شبکه موربی است که در هنگام رمزنگاری استفاده کردیم.

کارمان را با نوشتن پیام رمز شروع میکنیم با این تفاوت که در فواصلی، خط فاصله قرار میدهیم تا وقتی که پر شوند. به تدریج میتوانید جای همه ی خط فاصله ها حروف متناظر با آن را بگذارید و پیام اصلی را بدست آوردید.

ابتدا جدولی ایجاد ایجاد میکنیم که تعداد ستونهای آن برابر با کلید و ردیفهای افقی آن برابر با تعداد حروف متن رمز است سپس اولین حرف را در مربع سمت چپ بالا جایگذاری میکنیم و مربعهایی را که حروف دیگر قرار میگیرند را بطور اریب و روبه پایین خط فاصله میگذاریم. بعد وقتی که به ردیف بالایی رسیدیم، حرف بعدی را جایگذاری میکنیم. همین کار را سرتاسر این ردیف تکرار میکنیم و به سراغ ردیف بعدی میرویم تا وقتی تمام شود.

برای مثال اگر رمز: "TEKOOHRACIRMNREATANFTETYTGHH" را که با استفاده از کلید 4 (کلید برابر با 4) رمزگذاری شده دریافت کردید، ابتدا باید حرف "T" را در اولین مربع قرار دهید سپس بطور اریب فواصل پایین را خط فاصله بگذارید تا جاییکه دوباره به ردیف بالایی رسیدید، حرف "E" را اینجا بنویسید. با کامل کردن ردیف بالایی به طرح زیر میرسید.


http://s6.picofile.com/file/8252823226/3501167.jpg

با انجام این کار بصورت ردیف به ردیف، مراحل متوالی زیر را بدست می آوریم.

http://s7.picofile.com/file/8252823242/5408178.jpg

http://s6.picofile.com/file/8252823250/6436979.jpg

http://s6.picofile.com/file/8252823268/8763679.jpg

از روی این جدول حالا میتوانیم متن اصلی را بخوانیم که با دنبال کردن حروف بصورت اریب جمله "THEY ARE ATTACKING FROM THE NORTH" بدست می آید.


تمرین: متن "TGHTAEATGESYRB" را رمزگشایی کنید.


مترجم: Milad

منبع: crypto.interactive-maths.com»
مرتبط با : آموزش

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یکشنبه 2 خرداد 1395 12:01 ب.ظ
سلام خیلی جالب بود منم مدتیه به رمزنگاری علاقه زیادی پیدا کردم.
یه سوال تو این نوع رمزنگاری از کجا تعداد ردیف ها و ستون ها رو بفهمیم چون همونجور که خودتون نوشتید میشه این مثال رو با دو ردیف و سه ردیف حل کرد.واینکه کلیدی که گفتیدکجاست؟
اگه به رمزنگاری علاقه دارید خوندن کتاب های دن براون رو شدیدابهتون توصیه میکنم البته اگه تاحالا نخوندید مخصوصا کتاب دژ دیجیتالی
Milad پاسخ داد:
سلام
منظور از کلید همون تعداد ردیف های عمودیه که رمزنگار انتخاب میکنه و میتونه هر عددی باشه. موقع رمزگشایی هم باید کلید(تعداد ردیف های عمودی) رو در اختیار داشته باشیم تا بتونیم رمزو بشکنیم. بزودی روش رمزگشایی این نوع رمزو میزارم تا کاملا آشنا بشید
.
.
.
کتابای دن بروان عالیین مخصوصا کتاب دوزخ(INFERNO). فیلمشم در حال ساخته.


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

 

 
شارژ ایرانسل

فال حافظ

جلوگیری از کپی کردن مطالب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic